لحظة بلحظة

آمریکا متخاصمان در سودان را تحریم می‌کند


سیا از یک جنگ طولانی صحبت کرد و بایدن آن را «تهدیدی برای امنیت ملی» دانست

جنگ سودان، بیستمین روز خود را با نقض گسترده آتش‌بس جدید، با درگیری‌های شدید در خارطوم، به پایان رساند، در حالی که موضع آمریکا از زبان پرزیدنت جو بایدن، سلاح تحریم را برای دست‌اندرکاران مناقشه به صدا درآورد، جایی که بایدن جنگ جاری را یک «تهدید فوق‌العاده» برای امنیت ملی و سیاست خارجی ایالات متحده دانست.

آوریل هاینس، مدیر اطلاعات ملی آمریکا در جلسه استماع سنا گفت که درگیری در سودان بین نیروهای مسلح سودان و نیروهای پشتیبانی سریع احتمالاً طولانی خواهد بود؛ زیرا هر دو طرف معتقدند که می‌توانند از نظر نظامی پیروز شوند و انگیزه ای برای آمدن به میز مذاکره ندارند.

پرزیدنت بایدن در بیانیه ای با اشاره به «تضعیف گذار دموکراتیک»، «استفاده از خشونت علیه غیرنظامیان» و «ارتکاب نقض فاحش حقوق بشر» گفت که او تصمیمات اجرایی صادر کرده‌است که «افراد درگیر را مسئول تهدید صلح، امنیت و ثبات در سودان می‌داند».

در پی نبردهای جاری، کمیساریای عالی سازمان ملل متحد در امور پناهندگان اعلام کرد که برای کمک به ۸۶۰ هزار نفری که ممکن است تا اکتبر فرار کنند، به ۴۴۵ میلیون دلار نیاز دارد.

این نهاد افزود، مصر و سودان جنوبی بیشترین تعداد ورودی آواره را خواهند داشت.

پادشاهی عربی سعودی به تخلیه شهروندان ملیت‌های مختلف از سودان ادامه داد.

وزارت خارجه سعودی در بیانیه‌ای با اشاره به اینکه تعداد کل انتقال‌شدگان از زمان آغاز تخلیه حدود ۶۰۷۳ نفر (۲۴۶ شهروند و حدود ۵۸۲۷ نفر از ۱۰۴ ملیت) بوده اعلام کرد: ۲۰۸ نفر شامگاه پنجشنبه وارد شهر جده شدند.


المصدر

اترك تعليقاً

لن يتم نشر عنوان بريدك الإلكتروني. الحقول الإلزامية مشار إليها بـ *

زر الذهاب إلى الأعلى