Jannah Theme License is not validated, Go to the theme options page to validate the license, You need a single license for each domain name.
لحظة بلحظة

Kolombiya Devlet Başkanı, ülkesinin Haiti Devlet Başkanı suikastının sorumluluğunun bir kısmını taşıdığına inanıyor


Kolombiya Devlet Başkanı Gustavo Petro, Haiti’yi ziyaret edeceğini açıklayarak, ülkesinin, 2021’de Haiti Devlet Başkanı Jovenel Moise’nin Kolombiyalı paralı askerler tarafından öldürülmesinin sorumluluğunun bir kısmını taşıdığını ifade ederek, bu derin krizden çıkış yolu bulmaya çalıştığını söyledi.

Solcu Devlet Başkanı, İbero-Amerikan zirvesine katıldığı Dominik Cumhuriyeti’nde medyaya yaptığı açıklamada, “Haiti’ye gitmek istiyorum, bu Kolombiya’nın kısmen sorumlu olduğu bir mesele. Çünkü Haiti bize geçmişte bir ülke olmamıza yardım etti, ikincisi de Haiti cumhurbaşkanını öldürenlerin Kolombiya’dan gelen paralı askerler olması Haiti tarihindeki en kötü krizi tetikledi” ifadelerini kullandı.

Petro, olası ziyareti için bir tarih belirlemedi. Haiti halkının ülkelerindeki krizi kendi başlarına çözmesi gerektiğini, ancak “silah temelli yardıma değil, demokratik yardıma ihtiyaçları olduğunu” ifade etti.

Jovenel Moise, Temmuz 2021’de bir Kolombiyalı paralı asker timi tarafından Port-au-Prince’deki özel konutunda korumalarının müdahalesi olmadan vurularak öldürüldü.

Hal hazırda en az 17 eski Kolombiyalı asker, bu davayla ilgili olarak Port-au-Prince’deki bir hapishanede.

Moise’nin öldürülmesi zaten şiddetli bir ekonomik, siyasi ve insani krize tanık olan Karayipler’de bulunan küçük, fakir ülkede kaosu şiddetlendirdi. Birleşmiş Milletler’e göre ülke, Ocak ayından bu yana yaklaşık 530 kişiyi öldüren ve 300 kişiyi kaçıran şiddetli çeteler tarafından kontrol ediliyor.

Haiti, on dokuzuncu yüzyılda Simon Bolivar’a verdiği askeri destek sayesinde Kolombiya, Venezuela, Panama, Ekvador, Peru ve Bolivya’nın bağımsızlığının mihenk taşlarından biriydi.


المصدر

اترك تعليقاً

لن يتم نشر عنوان بريدك الإلكتروني. الحقول الإلزامية مشار إليها بـ *

زر الذهاب إلى الأعلى