لحظة بلحظة

Mısır’da Rusya ile Ukrayna arasında sosyal medya üzerinden ‘destek bulma yarışı’


Rusya ve Ukrayna arasındaki savaşın birinci yıldönümünde, iki ülkenin Kahire’deki büyükelçilikleri, kendilerine destek sağlamak amacıyla sosyal medya üzerinden ‘sempati savaşına’ girdi. Her iki taraf, bakış açılarını ve savaştaki gerekçelerini içeren gönderiler yayınladı.

‘Batı’ya karşı savaş’ formülünü kullanmaya devam eden Moskova’nın Kahire Büyükelçiliği, kendi deyimiyle ‘Donbas’ı koruma amaçlı özel Rus askeri operasyonunu’ anmaya çalıştı. Resmi sayfasında yayınlanan gönderisinde, Batı’yı Kiev rejimine askeri destek vererek genişleme yönünde kolektif çaba sarf etmekle suçlayan büyükelçilik, “Batı, tek bir Ukraynalı kalsa dahi bize karşı savaşmayı planlıyor” vurgusunda bulundu.

Moskova’nın Kahire Büyükelçisi Georgiy Borisenko, kendi deyimiyle ‘Ukrayna çevresindeki çatışmanın nedenlerini anladıkları ve Rusya’yı destekledikleri için Mısır, halkı ve toplumuna samimi teşekkür ve minnettarlığını’ dile getirdi.

Borisenko ayrıca, “Eylemlerimiz hususunda ABD ve müttefikleri tarafından tüm dünyaya yayılan yalanlara rağmen Mısırlılar, dünya hakimiyeti peşinde koşan kötü güçlere karşı tüm insanlığın iyiliği için savaştığımızı görüyor ve biliyorlar” dedi.

Ukrayna ise vatandaşların savaş ile ilgili hikayelerini anlattıkları özel bir platform oluşturdu. Büyükelçilikten yapılan açıklamada, “24 Şubat 2022, Ukraynalıların hayatını değiştirdi, fakat insanlıklarından kaybettirmedi” ifadeleri kullanıldı.  

Ukraynalılar adına yapılan açıklamada, “Tüm dünyanın huzuru ve özgürlüğü için, kimsenin sorgulayamayacağı yüce değerler için, milletin bağımsızlığı ve bütünlüğü için mücadele ediyoruz” ifadeleri kullanıldı.

Ukrayna bölgeleri hakkında 26 farklı hikayenin yer aldığı bir link yayınlayan Ukrayna Büyükelçiliği, “Amaç, Ukraynalıların topraklarını neden savunduklarını değil, daha önemlisi, Ukraynalıların eşsiz tarihlerini ve kültürlerini keşfetmek” vurgusunda bulundu.

Fransa ve Almanya’nın Kahire büyükelçilikleri de Ukrayna ile tam dayanışma içerisinde olduklarını teyit etti. Büyükelçilikler tarafından yapılan üçlü açıklamada, “Ukrayna’nın egemenliğini savunmasına yardımcı olmak, hukuk ve barış ilkelerini, aynı zamanda Rusya’nın Mısır dahil olmak üzere dünyanın tüm bölgelerini etkileyen savaşa ve sonuçlarına son vermesi gerektiğini savunmak anlamına gelir” ifadeleri kullanıldı.


المصدر

اترك تعليقاً

لن يتم نشر عنوان بريدك الإلكتروني. الحقول الإلزامية مشار إليها بـ *

زر الذهاب إلى الأعلى