لحظة بلحظة

Şarkıcı Şirine Rotana Medya Grubu’na 162 bin dolar ödeyecek


Kahire Ticaret Mahkemesi, yaptığı açıklamada, Mısırlı aktris Şirine Abdülvahap’ın, 2019 yılında Rotana Medya Grubu ile imzaladığı sözleşmenin şartlarına uymadığı için tazminat olarak 5 milyon Mısır lirası (egp) (162 bin dolar) ödemesine karar verdi.

Rotana şirketi, Şirine Abdulvahab’ın şirkete her biri 10 şarkı içeren iki albüm teslim etmesini, iki şarkıya video klip çekmesini ve şirket tarafından düzenlenen 3 konserde sahne almasını öngören aralarındaki sözleşmenin şartlarına uymaması nedeniyle 10 milyon egp (324 bin dolar) maddi tazminat ödemesi talebiyle dava açmıştı. Şirine o dönemde iki sözleşme imzalamıştı; ilki 10 milyon egp değerinde vokal performansı, ikincisi ise değeri 26 milyon egp (842 bin dolar) olan iki albümün hayata geçirilmesini içeriyordu.

Şirine’nin avukatı Dr. Hüsam Lütfi, Şarku’l Avsat’a yaptığı açıklamada mahkemenin müvekkilinin 5 milyon egp (162 bin dolar) ödemesine hükmettiğini ifade etti. Rotana’ya ait şarkıları izinsiz yayınlayan yapımcı şirketi Pacement Records da 5 milyon egp ödemekle yükümlü tutuldu. Avukat, Şirine’nin sözleşme şartlarına uyduğuna dair elinde kanıtlar olduğunu ve bu sebeple karara karşı temyiz başvurusunda bulunmak üzere kararın çıkmasını beklediğini de ekledi.

Avukat, Şirine’nin bahsi geçen iki albümü belirtilen tarihte hayata geçirememesini kendi ifadesiyle “zorlayıcı nedenlere” bağladı ve müvekkilini savunarak “Korona pandemisi dünyayı vurmadan önce sanatçının şarkılar üzerinde çalışmaya başladığını ve pandeminin etkisinin onu durmaya sevk ettiğini” söyledi ve “müvekkilinin zorlu yaşamsal ve ekonomik koşullardan geçtiğini” belirtti.

Şirine yapımcılarıyla daha önce de sorunlar yaşamıştı ve bunun nedeni hakkında konuşan Lütfi, “önceki vakalarda Şirine’nin haklı olduğunu” söyledi. Nasr Mahrus şirketiyle olan ferdi sözleşmesini Şirine’nin yaratıcılık yeteneğine sahip eşsiz bir yetenek olması sebebiyle feshettiğini söyledi. Nujoom Records adlı şirketle olan meselede ise, Şirine ile sözleşmeyi şirketin feshettiğini ifade etti.


المصدر

اترك تعليقاً

لن يتم نشر عنوان بريدك الإلكتروني. الحقول الإلزامية مشار إليها بـ *

زر الذهاب إلى الأعلى